Yeni Tedavisi

From the blog

HPV’YE ZEMİN HAZIRLAYAN FAKTÖRLER

HPV’YE ZEMİN HAZIRLAYAN FAKTÖRLER

Oldukça bulaşıcı olan HPV enfeksiyonunun malign dönüşümünü hızlandıran pek çok risk faktörü vardır. Bunlar; erken yaşta (18 yaştan önce) ve çok eşli cinsel yaşam, cinsel yolla bulaşan diğer hastalıkların varlığı (özellikle klamidya trikomatis ve herpes simpleks tip II), sigara kullanma, immun sistemin baskılandığı durumlar (HIV gibi), kötü beslenme (özellikle vit C ve E, beta karoten ve folik asitten eksik beslenme), çok doğum (3 den fazla) ve kişisel hijyenin bozuk olmasıdır.

 

KORUNMA

Cinsel yolla bulaşan tüm hastalıklarda olduğu gibi birden fazla cinsel eşi olanların düzenli kondom kullanması enfeksiyon riskini azaltır. Ancak HPV nin bulaştırıcılığı o kadar yüksektir ki, şüpheli kişilerde kondom kullanımı bile bazen korumayabilir. O nedenle şüpheli kişilerle cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

HPV AŞISI

HPV aşısı serviks kanserinin önlenmesi bakımından yeni bir açılım getirmiştir. HPV türüne karşı geliştirilen ve rahim ağzı kanseri aşısı olarak bilinen aşı 2007 yılından itibaren tüm dünya ülkeleri ile birlikte Türkiye’de de reçete edilerek kullanılmaya başlanmıştır. HPV aşısı genital  siğillerin %90 nına  karşı koruyucudur. Aşı, HPV tip 16,18, 6 ve 11’e karşı geliştirilmiştir.

Aşılama önerileri: 11-12 yaşındaki kızlara rutin yapılması önerilmektedir. ( Erkek çocuklar için aşılama tartışmalıdır). Ancak sosyal nedenler ile 13-26 yaş da kabul edilebilir. Cinsel yönden aktif kadınlara da yapılabilir ancak cinsel yaşama başlamamış olanlara göre daha az etkilidir. Gebe kadınlara uygulanmaz ancak inaktif olduğundan laktasyonda uygulanabilir.

Aşı üç doz şeklinde kas içine, ikinci ve üçüncü dozların ilk dozdan iki ve üç ay sonra yapılması önerilmektedir.

Aşı servikal tarama yerine geçmez o nedenle tarama programları devam etmelidir.

Türkiye’de HPV aşısının rutin olarak yapılmasını engelleyen zorlukların başında aşıya ulaşılabilirliğin standart olmaması gelmektedir. Bu aşı sosyal güvence kapsamında olmadığı gibi Sağlık Bakanlığının ücretsiz yaptığı aşıların da dışındadır. Aşı oldukça pahalı olup üç dozun toplam maliyeti 750 TL. dır. Bunun yanında cinsel yolla bulaşan bir hastalığa karşı aşılamanın kızların daha serbest davranmasına yol açacağı gibi bazı varsayımlar da aşının uygulanmasını kısıtlamaktadır.

TEDAVİ

Hastalığın karsinojen etkisini azaltmak ve yayılmasını önlemek için erken tedavi önemlidir. Tedavi de podofilin, trikloroasetik asit, likit nitrojen, kriyoterapi, lazer terapi ya da servikal konizasyon uygulanabilir. Tedavi sırasında cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Tedavi sonrası düzenli pap- smear kontrolleri ile yapılacak izlem en az tedavi kadar önemlidir.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir