Yeni Tedavisi

Human Papilloma Virüs Blog

HPV HAKKINDA RİSKLER

HPV HAKKINDA RİSKLER

HPV HAKKINDA RİSKLER İnsan Papilloma virüsü veya HPV, hem kadınları hem de erkekleri etkileyen yaygın bir virüstür. 100’den fazla virüs türü vardır. Aslında, belirli HPV türleri ellerde ve ayaklarda yaygın siğillere neden olur. Çoğu HPV türü zararsızdır, herhangi bir belirtiye neden olmaz ve kendiliğinden geçer.

Yaklaşık 40 tip HPV, genital bölgeyi etkilediği için genital HPV olarak bilinir. Kadınların ve erkeklerin% 90’a kadarı hayatlarının bir döneminde en az bir genital HPV türü ile enfekte olacaktır.1

BİR ÇOK RİSKLİ TÜRLER HPV HAKKINDA RİSKLER

Genital HPV türleri, bazı kanser türlerine neden olduğu gösterilen “yüksek riskli” türler (HPV türleri 16, 18, 31, 33, 45, 52 ve 58 gibi) veya “düşük riskli” türler (örneğin HPV tip 6 ve 11 olarak), servikste genital siğillere ve genellikle iyi huylu (anormal ancak kanserli olmayan) değişikliklere neden olabilir.

HPV’nin hem “yüksek riskli” hem de “düşük riskli” türleri anormal değişikliklere neden olabilir.

HPV, doğrudan ciltten cilde temas yoluyla kolayca yayılır. Genital temasla ilgili herhangi bir cinsel aktiviteye sahip olan herkes genital HPV’ye yakalanabilir.

Bu, virüsü cinsel ilişkiye girmeden kapmanın mümkün olduğu anlamına gelir. Çünkü HPV’si olan birçok kişi herhangi bir belirti veya semptom göstermeyebilir, virüsü bilmeden bile bulaşabilir. Bir kişiye birden fazla HPV türü bulaşabilir.

Genital HPV enfeksiyonu, utanılacak veya utanılacak bir şey değildir. Çok yaygındır ve çoğu insan için vücudun savunması virüsü temizlemek için yeterlidir.

HPV OLUP OLMADIĞINI NASIL BİLECEĞİM?

HPV enfeksiyonu genellikle herhangi bir belirti göstermediğinden, muhtemelen sizde olduğunu bilmeyeceksiniz. Bu nedenle çoğu insan HPV alabilir ve bunu bilmeden başkalarına aktarabilir.

HPV ENFEKSİYONUNUN SONUÇLARI

Çoğu insanda HPV zararsızdır ve semptomları yoktur, ancak bazı kişilerde virüs devam edebilir ve genital siğiller ve anüs kanserleri dahil olmak üzere genital bölgede hastalıklara yol açabilir.

GENİTAL Siğiller HPV HAKKINDA RİSKLER

Genital siğiller, genellikle belirli “düşük riskli” HPV tiplerinden (tip 6 ve 11) kaynaklanan iyi huylu, ten rengi büyümelerdir.

Genital siğiller en sık dış cinsel organlarda veya erkeklerin ve kadınların anüsünün yakınında görülür. Genital siğiller yanma, kaşıntı ve ağrı gibi belirtilere neden olabilir. Genital siğillere neden olan HPV türleri, kansere neden olabilecek “yüksek riskli” türlerden farklıdır.

GENİTAL SİĞİLLER NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Genital siğiller tedavi olmaksızın kendiliğinden kaybolabilir,

ancak kaybolacaklarını veya büyüyeceklerini bilmenin bir yolu yoktur. Boyuta ve yere bağlı olarak birkaç tedavi seçeneği vardır.

Siğillere özel bir krem ​​veya solüsyon sürülebilir.

Bazı genital siğiller dondurularak, yakılarak veya lazer tedavisi ile giderilebilir.

Bununla birlikte, tedavi ne olursa olsun, genital siğillerin tedaviden sonra yeniden ortaya çıkma ihtimali vardır, çünkü bunlara neden olan HPV türleri hala mevcut olabilir.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

Siğiller Nasıl Tedavi Edilir?

HPV Türkiye web sayfasından da geniş bilgi alabilirsiniz.

https://www.hpvturkiye.com/forum/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir