Yeni Tedavisi

Human Papilloma Virüs Blog

İnsan Papilloma Çeşitleri

İnsan Papilloma Virüsü Çeşitleri

İnsan Papilloma Çeşitleri veya HPV, cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyondur. Aslında, cinsel olarak aktif çoğu insan, yaşamlarının bir noktasında HPV’ye yakalanır. Virüs, ciltten cilde cinsel temas yoluyla kolayca yayılır.

FARKINDA OLMAYABİLİRSİNİZ! HPV tedavisi

HPV her zaman semptomlara neden olmaz ve virüsü olan pek çok kişi buna sahip olduklarını bilmez.

Tüm yeni HPV enfeksiyonlarının yüzde 90’ından fazlası, tedavi olmasa bile iki yıl içinde kaybolur veya tespit edilemez hale gelir.

Yine de bazı HPV enfeksiyonları vücutta kalabilir ve genital siğiller dahil komplikasyonlara neden olabilir.

Bu siğiller küçük veya büyük, düz veya kabarık olabilir; tek başlarına veya bir salkım halinde ortaya çıkabilirler ve karnabahar şeklinde olabilirler.

Çoğunlukla vulvada, kadının cinsel organlarının dış kısmında ve peniste görülürler. HPV enfeksiyonu, belirli kanser çeşitleri gibi daha ciddi durumlara da neden olabilir.

 

150’den fazla HPV çeşiti 40’ı genital bölgeyi etkiler, ancak çoğu sağlık için ciddi bir risk oluşturmaz. Bir kişiye aynı anda birden fazla HPV çeşiti bulaşabilir. HPV çeşitleri numara ile tanımlanır ve aşağıdaki iki kategoriden birine girer.

Düşük Riskli İnsan Papilloma Çeşitleri

Çoğu düşük riskli genital HPV çeşiti ile enfeksiyon semptomlara neden olmaz ve vücut virüse karşı bağışıklık oluşturduğunda kaybolur. Bu çeşitlerin kanserle hiçbir ilişkisi yoktur ancak genital siğillere yol açabilir.

Vulva ve penise ek olarak, kadınlarda serviks veya vajinada, erkeklerde skrotumda, erkeklerde veya kadınlarda anüs içinde ve çevresinde siğiller görülebilir. Ağızda ve boğazda da siğiller görülebilir. İki HPV çeşidi, tip 6 ve 11, bu siğillerin yüzde 90’ına neden olur.

Bazı düşük riskli HPV çeşiti, hafif servikal displaziye, serviks yüzeyindeki hücrelerde anormal değişikliklere neden olabilir. Bu değişiklikler prekanser değildir.

Yüksek Riskli İnsan Papilloma virüsü

Yüksek riskli HPV enfeksiyonu, daha kapsamlı servikal displaziye ve belirli kanser çeşitlerine yol açabilir.

HPV’nin en az 12 yüksek riskli çeşiti vardır, ancak yalnızca ikisi (tip 16 ve 18), serviks, vajina, vulva, penis ve anüs dahil olmak üzere HPV ile ilişkili kanserlerin çoğuna neden olur.

Yüksek riskli HPV çeşiti, orofaringeal kanser olarak bilinen boğaz, dil ve bademcik kanserlerine de yol açabilir.

HPV Virüsü Tehlikelidir İnsan Papilloma Çeşitleri

Araştırmacılar, ağız ve boğazdaki HPV enfeksiyonlarının, aktif yüksek riskli enfeksiyonu olan biriyle oral cinsel temastan kaynaklanabileceğine inanıyor.

Bununla birlikte, çoğu insan için bağışıklık sisteminin iki yıl içinde HPV’den vücuttan kurtulduğunu hatırlamak önemlidir. Yüksek riskli HPV çeşidi ile enfeksiyon kansere neden olabilse de, bu çeşitlere enfekte olan çoğu insanda kanser gelişmez.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

Siğiller Nasıl Tedavi Edilir?

HPV Türkiye web sayfasından da geniş bilgi alabilirsiniz.

https://www.hpvturkiye.com/forum/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir